Odbiór domu od dewelopera - na co zwrócić uwagę

W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest odbiór domu od dewelopera i jak wykonać go poprawnie.

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zarezerwuj odbiór

Odbierając dom od dewelopera należy zwrócić uwagę na szereg różnych kwestii, które są niezbędne do tego, by później móc bezproblemowo zająć się wykończeniem wnętrz. To bardzo ważny moment dla każdego nabywcy. 

Odbiór domu od dewelopera – podstawowa wiedza

Jeśli inwestor ma wystarczająco dużą wiedzę może bez większego problemu zająć się realizacją odbioru technicznego samodzielnie. Musi jednak wiedzieć, że nie chodzi tu wyłącznie o wady, które jest w stanie dostrzec gołym okiem, czyli nierówności, krzywizny, nieprawidłowe struktury tynków czy posadzek, a nawet te najłatwiejsze do dostrzeżenia – wady mechaniczne, czyli rysy lub inne uszkodzenia. Tak naprawdę chodzi tu o skonfrontowanie stanu faktycznego z zapisami, które zostały zawarte w umowie deweloperskiej, a także porównanie realizacji z projektem i z obowiązującymi normami. Właśnie dlatego odbiór techniczny wydaje się dość trudny i często nabywcy decydują się na skorzystanie z pomocy fachowca, który przy okazji odbioru będzie potrafił o znalezionych wadach powiedzieć coś więcej. To bardzo potrzebna wiedza do dalszego działania.

Warto też nadmienić, że każdy odbiór zaczyna się w momencie, w którym nasz fachowiec otrzymuje niezbędną dokumentację. Jest to pierwszy krok, który pozwala przygotować się do finalnego odbioru. Analizując dokumentację, poznaje szczegóły dotyczące standardu deweloperskiego, dzięki czemu sam odbiór będzie sprawdzeniem tego, czy wszystkie elementy zostały zrealizowane poprawnie. 

Odbiór domu – co warto sprawdzić

Odbiór techniczny inwestycji jest to moment, w którym trzeba sprawdzić stan wylewek i tynków, ich jakość i wilgotność. Inżynier kontroluje odchyłki, kąty i sprawdza ich zgodność z normami. Najczęściej szczegółowo kontroluje jakość stolarki okiennej i drzwiowej – montaż, ewentualne wady fabryczne lub rysy. Ważne jest dokładne skontrolowanie wszystkich instalacji. Sprawdzić należy ich zgodność z projektem, a także jakość wykonania i ewentualny stan sprzętów. Zdarza się, że jakaś rura czy puszka z przewodami elektrycznymi nie zostaje odkuta po tynkowaniu. Ważne jest też sprawdzenie poprawności instalacji, czy jest zrealizowania zgodnie z projektem. 

Warto nadmienić, że podczas odbioru domu sprawdza się też jego stronę zewnętrzną i otoczenie, które przynależy do nabywcy. Stan ewentualnego ogrodzenia, jakość wykonanej elewacji i dachu, a także stan wokół domu, czy jest zgodny z zapewnieniami dewelopera.

Odbiór domu – co zrobić w przypadku wad?

Jeśli w trakcie odbioru wad będzie dużo. Bardzo ważne jest, by te, które są faktycznie poważne, czyli drogie w naprawie, trudne na etapie wykończenia wnętrz, a także takie, które podkreślają niezgodność z umową i rzutują na całość inwestycji – wpisać do protokołu odbioru. Dzięki temu to deweloper będzie miał możliwość, by je naprawić, a właściwie, by poprawić te błędy, których dopuścił się w trakcie realizacji.

Bardzo ważne jest to, by w trakcie odbioru dostrzec wszystkie wady, ponieważ na późniejszym etapie deweloper będzie miał pretekst do tego, by nie naprawić wad. W momencie odbioru za wszystkie wady odpowiada deweloper i jego wykonawcy. Warto nadmienić, że deweloper zdecydowanie lepiej poradzi sobie z naprawą ewentualnej stolarki okiennej czy drzwiowej, ponieważ załatwić to może bezpośrednio u swoich dostawców. Jeśli wady na drzwiach czy na oknach znajdziemy znacznie później z pewnością pojawi się problem z ich wymianą, zaś kwota takiej naprawy może okazać się naprawdę niekorzystna.

Odbiór domu od dewelopera – co jeszcze musisz wiedzieć

Decydując się na pomoc fachowców, którzy pracują w branży, należy skupić się na tym, by mieli oni doświadczenie zarówno w ocenie inwestycji deweloperskich, jak i w kontaktach z deweloperami. W naszej firmie pracują wyłącznie doświadczeni fachowcy, inżynierowie z wieloletnim zazwyczaj stażem pracy. Dzięki ich doświadczeniu i wiedzy, którą regularnie aktualizują , są w stanie pomóc każdemu. Nasza firma zapewnia wysokiej jakości sprzęt, który pozwoli zmierzyć wszystkie odchyłki w taki sposób, by ewentualne adnotacje w protokole były nie do podważenia. 

Jeśli zastanawiasz się, czy taka pomoc ma sens, warto się z nami skontaktować. Jeśli zaś nie chcesz brać odpowiedzialności za odbiór własnej inwestycji, zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Dzięki fachowej pomocy, odbiór domu będzie wykonany rzetelnie i sumiennie.


2021-08-26 (zaktualizowano: 2022-04-21)

autor: Konrad Majewski

Oceń artykuł:

Odbiór domu od dewelopera | 539 356 009
Średnia 4.9/5 na podstawie 78 opinii.