Wykończenie domu ze stanu deweloperskiego - jakie koszty?

Kwestia budżetu przy zakupie nieruchomości nie kończy się na samej cenie domu. Należy wziąć też pod uwagę koszt wykończenia inwestycji. Brak zaplanowania finansów może zaowocować bolesnym deficytem w tym obszarze, a tym samym ryzykiem niedokończenia prac wykończeniowych.

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Spotkaj się z nami!

Koszty wykończenia domu od dewelopera

Chcąc ustalić koszta wykończenia domu, warto przyjrzeć się standardowi deweloperskiemu, by zorientować się, w jakim stanie otrzymamy nieruchomość. W zależności od firmy standard może być różny. Zazwyczaj rozbieżności dotyczą parapetów, kaloryferów, gniazdek, a także gładzi i malowania ścian. Jeśli deweloper ograniczy się tylko do tynków, to wyrównanie ścian będzie leżało w gestii nabywcy, a tym samym znacząco podwyższy koszta wykończenia domu. Następnie trzeba rozplanować poszczególne pomieszczenia oraz kupić materiały, oraz wyposażenie. W zależności od marki i jakości produktów ceny będą też dość mocno zróżnicowane. Ponadto należy pamiętać, że znaczącym kosztem jest też tzw. robocizna, czyli opłacenie ekipy wykończeniowej, albo skorzystanie z opcji dewelopera na wykończenie pod klucz.

Ile kosztuje wykończenie domu? - cena za metr kwadratowy

Średnio za wykończenie 1 metra kwadratowego domu przyjmuje się stawkę z przedziału od tysiąca do trzech tysięcy złotych. Niemniej ostateczna kwota, tak naprawdę nie ma limitu. Wybór najdroższych materiałów wykończeniowych, popularnej ekipy wykończeniowej, a także designerskiego wyposażenia, może kilkakrotnie podbić te wyliczenia. Oczywiście łatwo popłynąć z kosztami, ale skrajna oszczędność na jakości też nie będzie najlepszym pomysłem. Wybierając najtańsze produkty, z czasem okaże się, że nie spełniają należycie swojej roli, popsuły się i trzeba jej wymienić na nowe.

Średni koszt wykończenia domu pod klucz

W przypadku domu do 100 metrów kwadratowych powinno się przygotować budżet co najmniej w wysokości 80 000 złotych. Natomiast przy nieruchomości 120 m kw. należy liczyć się z wykończeniem w kwocie minimum 100 tys. złotych.

Osoby posiadające metraż 200 m kw. muszą już odłożyć sumę nie mniejszą niż 160 tys. złotych. W ostatnich latach znacząco wzrósł zarówno koszt prac wykończeniowych, jaki i samych materiałów, mebli oraz sprzętów AGD. Istnieje przypuszczenie, że ceny wciąż systematycznie będą rosnąć, a zatem wydatek związany z wykończeniem również będzie większy.

2024-02-16 (zaktualizowano: 2024-02-16)

autor: Konrad Majewski

Oceń artykuł:

Koszt wykończenia domu ze stanu deweloperskiego
Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.