Jak wykonać inspekcję domu przed kupnem?

Przegląd techniczny domu przed jego zakupem jest bardzo istotną kwestią. W tym artykule podpowiadamy, na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę, a także kto specjalizuje się w inspekcjach nieruchomości. Zapraszamy zatem do lektury!

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Spotkaj się z nami!

Co sprawdzić przed kupnem domu?

Decyzja o zakupie nieruchomości wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz wydatkiem finansowym. Chcąc uniknąć ewentualnych problemów, warto przeprowadzić rzetelną inspekcję wybranego domu. Dzięki ocenie faktycznego stanu technicznego można podjąć optymalną decyzję o opłacalności kupna danej inwestycji, jak i potencjalnej negocjacji jej ceny. Wykryte usterki obniżają wartość budynku, a przy remoncie wpływają na dodatkowe koszta. Dlatego wykonując przegląd techniczny, trzeba przyjrzeć się zarówno wnętrzu, jak i zewnętrznym elementom domu.

Począwszy od elementów konstrukcyjnych, jakości materiałów, aż po wykonanie zgodne z bieżącymi przepisami. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie wady da się dostrzec gołym okiem. W związku z tym, najlepszą opcją jest wynajęcie fachowca, który dysponuje odpowiednią wiedzą, doświadczeniem, a także niezbędnym sprzętem. Tu z pomocą przychodzi nasza firma, która specjalizuje się w audytach technicznych nieruchomości. Wystarczy umówić się z naszym inżynierem na inspekcje wybranego domu!

Przegląd techniczny domu krok po kroku

Nasi specjaliści inspekcje domu rozpoczynają od weryfikacji stanu elewacji, zwracając uwagę na pęknięcia, zacieki, czy wszelkiego rodzaju odstępstwa od norm jakościowych. Następnie przechodzimy do oceny stanu technicznego dachu, ogrodzenia, a także wszelkich przynależności typu garaż, czy dodatkowe budynki, altany, podjazd i tym podobne. Po skrupulatnym przeglądzie zewnętrznych części nieruchomości, nasz fachowiec zajmuje się wnętrzem budynku.

W trakcie takiej inspekcji sprawdza następujące elementy:

  • instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną i gazową,
  • stan podłóg z wylewkami oraz ścian i sufitu,
  • stolarkę drzwiową i okienną, a także same drzwi i okna,
  • ewentualne gniazdka, kaloryfery i białą armaturę w łazience,
  • izolacje termiczną budynku,
  • schody w domach piętrowych.

W trakcie przeglądu technicznego sporządzamy protokół z wykonanej inspekcji, gdzie zawarta jest lista wszystkich odnalezionych usterek technicznych. Wspomniana lista idealnie nadaje się, jako punkt wyjściowy do rozpoczęcia negocjacji ceny ze stroną sprzedającą nieruchomość.

Kto przeprowadza inspekcje domu przed kupnem?

Zasadniczo kupujący może samodzielnie dokonać inspekcji domu przed zakupem. Nie ma żadnego obowiązku związanego z zatrudnianiem specjalisty. W praktyce, z roku na rok, przybywa jednak chętnych na skorzystanie z usługi audytu technicznego nieruchomości. Wynika to z coraz większej świadomości nabywców, którzy zdają sobie sprawę z potencjalnych kosztów i kłopotów, które mogą być spowodowane zaniedbaniem w obszarze weryfikacji stanu technicznego domu.

Dlatego też wynajęcie profesjonalisty do przeglądu jest bardzo odpowiedzialną decyzją. Należy tylko pamiętać, by dany fachowiec miał doświadczenie w inspekcjach budynków, a także posiadał stosowne narzędzia. Jest to kluczowe do prawidłowego przeprowadzenia audytu. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować w weryfikację stanu technicznego domu ze specjalistą, niż korzystać po kosztach z usług wujka, czy kolegi, którzy mają bardzo ogólne pojęcie o tzw. budowlance, ani nie znają aktualnego prawa budowlanego.

Ile kosztuje audyt techniczny domu przed zakupem?

Oczywiście decydując się na przegląd techniczny w towarzystwie znajomego, kwota będzie symboliczna. A w przypadku samodzielnej inspekcji, zupełnie pominiemy ten wydatek. Aczkolwiek z doświadczenia podpowiadamy, że wynajęcie fachowca do profesjonalnego przeglądu technicznego, to doskonała inwestycja! Chroni nas przed błędną decyzją o zakupie, lub za wysoką ceną. W zależności od wielkości budynku, jego lokalizacji, jak i zakresu usług, cena za audyt może się nieco różnić. Standardowo za mniejsze metraże należy spodziewać się kilkuset złotych. Przykładowo chcąc mieć pewność odnośnie prawidłowego ocieplenia domu, można dokupić badanie termowizyjne, które wiąże się z dodatkową opłatą.

Niemniej w porównaniu do potencjalnych szkód, koszta inspekcji są zdecydowanie warte swojej ceny, ponieważ bezpieczeństwo oraz spokój są najważniejsze.

2024-02-16 (zaktualizowano: 2024-02-16)

autor: Konrad Majewski

Oceń artykuł:

Inspekcja domu przed kupnem z inżynierem
Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.