Koszt odbioru domu

Odbiór domu od dewelopera, to nieodłączny element w procesie nabycia nieruchomości. W poniższym artykule opisujemy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas takiego odbioru oraz ile on kosztuje. Zapraszamy do lektury!

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Spotkaj się z nami!

Na czym polega odbiór domu od dewelopera?

Odbiór domu z rynku pierwotnego polega na oficjalnym przejęciu kluczy, spisaniu liczników, a także zapoznanie się ze stanem technicznym nieruchomości. W trakcie takiej weryfikacji spisywany jest protokół odbioru, w który można wpisać wykryte usterki, które deweloper będzie musiał naprawić. Chcąc skrupulatnie dokonać inspekcji domu, należy przyjrzeć się zarówno elementom na zewnątrz, jak i wewnątrz danego budynku. I tak przegląd techniczny można rozpocząć od ogrodzenia, garażu i podjazdu.

Następnie sprawdzić stan dachu oraz elewacji. Zmierzając do środka, nie można pominąć stolarki okiennej i drzwiowej. Jednym z istotniejszych obszarów jest upewnienie się, że instalacje są sprawne (gazowa, elektryczna oraz wodno-kanalizacyjna). Poza tym zostaje jeszcze aspekt wentylacji i izolacji termicznej. Na koniec też nie można zapomnieć o kontroli posadzek i ścian.

Czy warto wynająć fachowca do odbioru domu?

Rzetelny audyt techniczny wymaga specyficznej wiedzy, doświadczenia oraz niezbędnych narzędzi.  Bez znajomości przepisów i odpowiedniego sprzętu. kupujący nie będzie w stanie wykryć wad niewidocznych gołym okiem. Należy pamiętać, że koszty napraw, czas i stres związany z usterkami to kłopoty, których można uniknąć dzięki wynajęciu fachowca. Specjalista bez problemu namierzy wszelkie nieprawidłowości oraz odnotuje je w dokumentacji. Tym samym deweloper będzie zobowiązany do przeprowadzenia stosownych napraw.

Ile kosztuje odbiór techniczny domu?

Koszt odbioru technicznego domu zależy od takich czynników, jak: metraż budynku, zakres inspekcji, czy lokalizacja nieruchomości. Średnio usługa audytu technicznego mieści się w widełkach 400-800 złotych. Wynajęty inżynier spisuje listę usterek oraz omawia stan faktyczny budynku. Oczywiście w przypadku chęci samodzielnego odbioru, nabywca nie ponosi żadnych kosztów, ale ryzykuje licznymi problemami w przyszłości oraz ewentualnymi wydatkami na drogie naprawy.

2024-02-16 (zaktualizowano: 2024-02-16)

autor: Konrad Majewski

Oceń artykuł:

Ile kosztuje odbiór techniczny domu?
Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.