Kupno domu - co sprawdzić przed?

Zakup domu to zazwyczaj jedna z najważniejszych i najdroższych decyzji w naszym życiu. Chcąc uniknąć kłopotów należy, więc dokładnie sprawdzić nieruchomość. Tym artykułem objaśniamy, jakie elementy należy zweryfikować zarówno po stronie prawnej, jak i technicznej.

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Spotkaj się z nami!

Audyt prawny domu przed kupnem

Mając na oku już konkretną nieruchomość, czas na przyjrzenie się jej bliżej. Tu kluczowym będzie stan prawny inwestycji. Punktem wyjścia w analizie powinna być księga wieczysta, którą można przejrzeć w Internecie. Najważniejsze informacje zawarte w KW to: opis nieruchomości, jej powierzchnia, właściciel, ewentualne obciążenia typu służebności czy roszczenia, a także potencjalna hipoteka. Po sprawdzeniu księgi warto poprosić o pozwolenie na budowę oraz draft umowy.

Zachęcamy, by zweryfikować, czy zapisy z umowy odpowiadają tym z księgi wieczystej oraz informacjom udzielonym przez stronę sprzedającą. Wszelkie rozbieżności należy niezwłocznie wyjaśnić, gdyż mogą stać się w przyszłości źródłem dodatkowych problemów.

Co sprawdzić przed zakupem nieruchomości?

Poza kwestiami prawnymi powinno się także sprawdzić najbliższe sąsiedztwo domu. Ważna jest infrastruktura, dojazd, odległość od centrum, szkół, sklepów, terenów zielonych i tym podobne. Nie bez znaczenia ma także przeznaczenie okolicznych działek, które nie zostały jeszcze zagospodarowane. Nikt raczej nie chciałby zamieszkać przykładowo przy fabryce, kotłowni czy cmentarzu.

Tym samym inwestycja może stracić szybko na wartości, a co więcej stać się trudna w ewentualnej sprzedaży. Dla osób ceniących prywatność z pewnością istotnym obszarem będzie odległość od najbliższego sąsiada. Natomiast dla innych, kluczowe może być położenie budynku względem nasłonecznienia w ciągu dnia.

Przegląd techniczny domu przed kupnem

Podczas skrupulatnej inspekcji domu należy sprawdzić zarówno wnętrze, jak i elementy na zewnątrz nieruchomości. Otóż w pierwszej kolejność powinno się przyjrzeć stanu technicznemu elewacji oraz dachu. Będąc na zewnątrz, nie można też pominąć ogrodzenia, podjazdu czy ewentualnego garażu. Oczywiście trzeba mieć na uwadze wykorzystane materiały, zastosowaną technologię, jakość wykonania, a także zgodność z obowiązującymi przepisami. Z kolei idąc dalej do środka inwestycji, kluczowe będzie sprawdzenie wszystkich instalacji, tj. gazowej, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.

Ponadto bardzo ważna jest też odpowiednia izolacja termiczna i wentylacja budynku. Następnie można przejść do oceny stanu podłóg, ścian oraz stolarki okiennej i drzwiowej. W zależności od stanu domu do weryfikacji będą też kaloryfery, gniazdka,  armatura łazienkowa, parapety, a także schody.

Profesjonalna inspekcja domu

Chcąc mieć pewność, że nie kupuje się tzw. ,,kota w worku”, można wynająć fachowca do audytu technicznego domu. Specjalista będzie miał odpowiednią wiedzę, doświadczenie, a także narzędzia pozwalające na wykrycie wad ukrytych. Kupujący przeważnie nie znają przepisów prawa budowlanego, ani nie posiadają właściwego sprzętu. Dlatego też profesjonalista jest najlepszą opcją, pozwalającą na dobre zabezpieczenie interesów i uniknięcie zbędnych kłopotów. Takich właśnie fachowców zatrudnia nasza firma. Od lat pomagamy nabywcom w przeprowadzaniu skrupulatnych inspekcji budynków.

Podczas takiego audytu spisujemy protokół, zawierający listę wad i usterek. Nasza dokumentacja wielokrotnie oszczędziła stronie kupującej, niepotrzebnych kosztów podczas remontu, jak również umożliwiła wynegocjowanie ze sprzedającym lepszej ceny. W celu umówienia przeglądu technicznego, zapraszamy do kontaktu!

2024-02-16 (zaktualizowano: 2024-02-16)

autor: Konrad Majewski

Oceń artykuł:

Co sprawdzic przed kupnem domu? - porady
Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.